Ringtee 75
Seksuaaltervise nõuandla
noorte nõustamine
Tartu mnt 16 (sissepääs Rävala pst poolt)
günekoloogia, uroloogia, üldkirurgia, veresoontekirurgia, neurokirurgia ja ortopeedia
registratuur 5 645 8430
e-post medita@medita.ee
Registratuur on avatud
E-N 08.00-20.00
R 08.00-19.00
Tegevusload nr L04497, L04498, L04815, L04830, L04855, L04856, L04857, L05067, L05077
Medita kliinik kutsub tartlannasid osalema emakakaelavähi sõeluuringus! 31.08
Medita kliiniku Tartu keskuses on 30-55 aastastel ravikindlustatud naistel võimalik osaleda emakakaelavähi sõeluuringus.
Uuringuid viib läbi Medita kliiniku ämmaemand Egle Hani!
Ämmaemanda vastuvõtule registreerimine toimub Medita kliiniku veebiregistratuuris www.medita.ee/veebiregistratuur, patsiendiportaalis www.digilugu.ee või Medita kliiniku telefonil 5 645 8430.
Sõeluuringus on oodatud osalema 30-55- aastased naised, et ennetada emakakaelavähi teket. 2020. aastal oodatakse emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud naisi sünniaastatega 1965, 1970, 1975, 1980, 1985 ja 1990.
Emakakaelavähi sõeluuringus osalemiseks ei pea end registreerima naistearsti vastuvõtule, sest PAP-testi teevad lisaks naistearstidele ka ämmaemandad.
Emakakaelavähi peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviirus (HPV), mis levib puutekontakti kaudu, sealhulgas seksuaalsel teel. Kui naine nakatub HPV teatud tüüpidega, võivad emakakaela rakkude kasvus tekkida muutused, sealt edasi vähieelsed seisundid ja emakakaelavähk.
Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada õigeaegselt, mil need on ravitavad. Rakumuutusi saab avastada tsütoloogilise (diagnoosimine rakkude järgi) uuringuga, mida tuntakse PAP uuringu nime all ja mis on üle maailma tunnustatud emakakaela rakumuutuste varase avastamise meetod. Regulaarne PAP uuringu andmine on oluline ka seetõttu, et tavaliselt ei tekita emakakaela rakumuutused ega vähieelsed seisundid muutusi Teie enesetundes.
Kuidas sõeluuringus osaleda?
Sihtgruppi kuuluvale, ravikindlustatud naisele saadetakse postiga nimeline kutse rahvastikuregistris olevale aadressile. Kuna kutse saadetakse naise rahvastikuregistris olevale aadressile, on igal naisel vaja kontrollida oma aadressi õigsust, mida saab teha riigiportaalis www.eesti.ee. Koos paberkutsega luuakse ka elektroonne kutse, mis saadetakse E-tervise patsiendiportaali www.digilugu.ee. Iga kutse saanu saab seda oma saatekirjade alt vaadata.
Kutseid ei saa need naised, kes eelmisel aastal uuringul juba käisid või naised, kellel puudub kehtiv ravikindlustus või kellel on rahvastikuregistris mittetäielik aadress (näiteks ainult linna täpsusega).
Uuringule tulemisel ei ole saatekiri vajalik.
Uuringu läbiviimine
- PAP-uuringu andmine sarnaneb günekoloogilise läbivaatusega, mille käigus võetakse rakuproov;
- rakuproov võetakse emakakaela limaskesta pinnalt ja emakakaelakanalist, seejärel uuritakse proovi laboris;
- protseduur on valutu;
- kõige sobivam on uuringuproovi anda menstruatsioonitsükli 10.–20. päeval.
NB! Proovi ei saa võtta menstruatsiooni ajal.
Uuringu järgselt
- PAP-uuringu järgselt ei ole mingeid piiranguid Teie tavapärasele eluviisile;
- PAP-uuringu vastuse saate teada E-tervise patsiendiportaalis www.digilugu.ee ;
- juhul, kui Teil avastatakse rakumuutused, osutuvad vajalikuks kordusuuringud, sest paljud rakumuutused on isetaanduvad või selgub nende tulemusena ravivajadus;
- kordusuuringute vajadusest teavitatakse Teid personaalselt.
Lisainfo on leitav Eesti Haigekassa koduleheküljelt.